fbpx

Tony Lee

Background

Australian
Camperdown
February 11, 1991

Prizes

Nancy Weir Best Australian Pianist
Sydney International Piano Competition
First Prize: Lev Vlassenko Comeptition (Australia)
First Prize: Alexander Scriabin International Piano Competition (France)
Third Prize: Adilia Alieva (International Piano Competition (France)

Tony Lee began his professional training at the Australian Institute of Music with Professor Victor Makarov and at the Australian Academy of Music with Rita Reichman and Timothy Young before furthering studies at the Central Music School of the Pyotr Ilyich Tchaikovsky Moscow State Conservatory under Professor Anatoly Ryabov. He completed his Bachelor of Music in Performance at the Sydney Conservatorium of Music with Dr Paul Rickard-Ford and is currently completing his Master of Music in Performance at the Barratt Due Institute of Music with Professor Michael Endres in Oslo, Norway.

He has been a soloist in residence at the Chapelle Musicale Reine Elisabeth in Belgium under the direction of Maria-João Pires since 2014. He has appeared as soloist with the BBC Philharmonic Orchestra, Brussels Philharmonic Orchestra, Samara Philharmonic Orchestra, Queensland Symphony Orchestra, Tasmanian Symphony Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra and performs regularly across Europe, China, USA, New Zealand and Australia.

Gallery

2016 Competition Performances

Preliminary Round 1: 20-Minute Recital
Sydney Conservatorium of Music
Friday 8 July 2016, 1.30pm
Preliminary Round 1: 20-Minute Recital
Sydney Conservatorium of Music
Friday 8 July 2016, 6.30pm
Preliminary Round 2: 30-Minute Recital
Sydney Conservatorium of Music
Monday 11 July 2016, 12.30pm
Preliminary Round 2: 30-Minute Recital
Sydney Conservatorium of Music
Monday 11 July 2016, 3.30pm
Semi-Finals Round 1: 65-Minute Recital
Sydney Conservatorium of Music
Thursday 14 July 2016, 1.30pm
Semi-Finals Round 1: 65-Minute Recital
Sydney Conservatorium of Music
Thursday 14 July 2016, 6.30pm
Semi-Finals Round 2: Accompaniment/Chamber Music
Sydney Conservatorium of Music
Saturday 16 July 2016, 2.30pm
Semi-Finals Round 2: Accompaniment/Chamber Music
Sydney Conservatorium of Music
Saturday 16 July 2016, 7.00pm

2016 Competition Repertoire

Round 1: 20-Minute Recital

  1. Andante – Allegro – Andante
  2. Allegro molto e vivace
  3. Adagio con espressione
  4. Allegro vivace
Sergei Rachmaninoff: Daisies Op.38 No.3
Sergei Rachmaninoff: Oriental Sketch

Round 1: 20-Minute Recital

César Franck: Prélude, Chorale and Fugue
Arthur Benjamin: Études Improvisées
Arthur Benjamin: Scherzino (1936)
  1. Andante
  2. Prestissimo volando

Round 1: 65-Minute Recital

  1. Allegro assai
  2. Allegretto
  3. Allegro
  1. Waltz in E Major Op. Posthumous
  2. Mazurka in C♯ minor Op.50 No.3
  3. Mazurka in B minor Op.30 No.2
  4. Waltz in A♭ Major Op.42
  1. Allegro inquieto
  2. Andante caloroso
  3. Precipitato

Round 2: Accompaniment/Chamber Music

  1. Allegro
  2. Adagio
  3. Un poco presto e con sentimento
  4. Presto agitato
  1. Allegro, ma non tanto
  2. Dumka: Andante con moto
  3. Scherzo (Furiant): molto vivace
  4. Finale: Allegro

Round 1: 18th Century Concerto

  1. Allegro con brio
  2. Adagio
  3. Rondo, Molto allegro

Round 2: 19th or 20th Century Concerto

  1. Moderato
  2. Adagio sostenuto
  3. Allegro scherzando